Kas geriau - standi ar lanksti sistema?
Rinkoje gausu tą pačią funkciją atliekančių oro paskirstymo sistemų, tačiau bene kiekvienam, kuris nori tokią įsirengti savo patalpose, kirba klausimas, kurią sistemą pasirinkti. Rekuperacinė vėdinimo sistema gali būti projektuojama su lanksčiais arba cinkuotos skardos ortakiais. Abejos sistemos turi privalumų ir trūkumų, kuriuos apžvelgsime šiame tekste.
Šiuo metu itin didele paklausa pasižymi įvairaus ploto patalpų vėdinimui naudojama lanksti ortakių sistema, kuri išsiskiria dideliu efektyvumu ir kitais privalumais, todėl šią sistemą klientai renkasi dažniausiai.
Visų pirma, lanksti ortakių sistema veikia tyliau ir gali užtikrinti didesnę šilumos grąžą, kuri yra itin reikšminga šaltuoju metų sezonu. Be to, ši sistema savaime pasižymi antistatiniu paviršiumi, todėl sistemoje nesikaupia nešvarumai ir dulkės, o tai turi didelę įtaką į patalpas patenkančio oro kokybei. Lanksti ortakių sistema užima mažiau vietos, kas leidžia sutaupyti nemažai lubų aukščio, bei telpa sąlyginai nedidelėse patalpose. Taip pat ši sistema gali atlaikyti gana dideles apkrovas, todėl gali būti montuojama ir po lubomis arba grindimis. Lanksčią ortakių sistemą galima gerokai paprasčiau ir lengviau sumontuoti, procesas nereikalauja specialių įrankių – pats ortakis patogiai lenkiamas, o pagalbinės montavimo medžiagos nesudėtingai jungiasi viena su kita. Visgi, svarbu paminėti, kad šiuose ortakiuose oro pasipriešinimas didesnis, reikia daugiau žarnų, kad būtų galima tiekti reikalingą oro srautą, todėl šios sistemos įrengimas atsieis brangiau.
Kita oro paskirstymo sistemos rūšis – skardinė ortakių sistema. Šios sistemos jau seniai naudojamos vėdinimui bei kondicionavimui, tačiau ilgainiui skardinės sistemos vamzdžiai tampa nehigieniški ir išleidžia užterštą orą, kuriuo kvėpuojame. Renkantis skardinius ortakius svarbu žinoti, jog metalo paviršius, kuris yra padengtas lipnia mase, priešingai nei plastikas, labiau sukimba su įvairiais nešvarumais ir dulkėmis, todėl išvalyti tokią sistemą yra komplikuota. Skardiniai ortakiai pasižymi ir kitais trūkumais – žemu sandarumu ir prastesne garso izoliacija, be to, užima daug daugiau erdvės, yra sudėtingai montuojami dėl riboto lankstumo. Visgi ši sistema pasižymi ir keletu privalumų. Skardiniai ortakiai turi platesnį gamintojų pasirinkimą, todėl yra lengviau surasti kokybišką variantą. Be to, lyginant lanksčius ir skardinius ortakius, pastarieji yra pigesni, bei lengviau įmontuojami dideliuose namuose.
Apibendrinant abejų ortakių sistemų privalumus ir trūkumus, galima teigti, kad lanksčioji pasižymi išskirtiniais privalumais – įmontavus šią sistemą bus sutaupytas lubų aukštis, tilps sąlyginai nedidelėse patalpose, atlaikys dideles apkrovas, bus gerokai paprasčiau įmontuojama, užtikrins higienišką oro tiekimą, – bei keletu trūkumų – didesne kaina, itin komplikuota vėdinimo sistema didelėse patalpose, todėl labiau tiks butams ir individualiems namams. O štai skardinė sistema pasižymi platesniu gamintojų pasirinkimu ir galimybe lengviau rasti kokybišką variantą, be to, yra pigesnė, lengviau montuojama dideliuose namuose. Ši sistema turi didesnį kiekį trūkumų – nehigieniškumas, sudėtingas valymas, žemas sandarumas, prastesnė garso izoliacija, taip pat užima daug daugiau erdvės.
Taigi, kad mėgautis aukšta kokybe, ortakių sistemą gyvenamajam namui ar komercinėms patalpoms reikėtų rinktis pagal individualius norus ir galimybes.